Pianobeton – do czego można go stosować?

Świat bardzo szybko się rozwija i rozwój ten widać w dosłownie każdej branży, także budowlanej. Stosuje się bowiem nowoczesne urządzenia, a także materiały, które nie tylko przyspieszają pracę, ale też znacznie ją ułatwiają. Szczególnie ciekawym tworzywem jest pianobeton. Co to jest, jakie ma zastosowanie i ile kosztuje?

Pianobeton – co to jest?

Pianobeton to wyjątkowy rodzaj betonu, określany także jako beton komórkowy. Oznacza to, że uzyskane tworzywo nie ma jednorodnej struktury. Jest to związane z faktem, że sporą część pianobetonu stanowią malutkie pęcherzyki powietrza. Wszystko dotyczy sposobu wykonywania, ponieważ podczas tworzenia tego betonu komórkowego do mieszaniny cementowej wprowadza się mechanicznie związek pianotwórczy, dzięki czemu pianobeton powiększa swoją objętość. Można w ten sposób uzyskać stosunkowo dużo materiału o niskiej wadze (pianobeton bywa nawet trzy razy lżejszy od zwyczajnego betonu). Pianobeton wyróżnia uniwersalność, ponieważ dodając mało środka pianotwórczego, gęstość produktu będzie większa, a więc także jego waga i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast dodając więcej piany, co prawda beton nie będzie tak wytrzymały, ale za to będzie znacznie lżejszy i o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Przez te właściwości pianobetonu można cieszyć się naprawdę różnorodnym zastosowaniem.

Gdzie najczęściej stosuje się pianobeton?

Pianobeton jest świetnym materiałem do wykonywania podkładów pod posadzki, zwłaszcza na gruncie. W pierwotnej postaci posiada właściwości cieczy, dlatego stworzy monolityczne, czyli jednolite podłoże, wpasowując się do kształtu gruntu. Do tego posiada właściwości samopoziomujące (choć fakt, czasami należy go dodatkowo wyrównać). Przy tym wszystkim zabezpiecza obiekt pod względem termoizolacji. Z tego powodu jest doskonałą alternatywą dla wełny mineralnej lub styropianu, które wymagają równomiernego, długotrwałego układania, a do tego tworzą rezonującą przestrzeń pod podłogą, co przekłada się na dudnienie. Pianobeton jest także szczególnie często polecany w przypadku tworzenia ogrzewania podłogowego, ponieważ jeg właściwości zwiększają efektywność pracy owego systemu. Powyższe cechy pianobetonu pozwalają go także wykorzystać w przypadku wykonywania monolitycznych fundamentów. To szczególnie dobra właściwość, kiedy konieczna jest budowa na miękkich gruntach torfowych z dodatkiem wysokiego poziomu wód gruntowych. Bez pianobetonu sytuacja wymagałaby wymiany owego gruntu, tymczasem wykop można wypełnić betonem komórkowym w zaledwie kilka godzin! Pianobeton doskonale sprawdza się w budowaniu dróg. Niestety, nadal często można spotkać się z sytuacją, kiedy remont nawet niewielkiego odcinka jezdni trwa kilka tygodni. Jest to związane z koniecznością wielokrotnego wyrównywania, wysypywania wielu warstw (piasku, żwiru, kamieni). Tymczasem pod samym asfaltem wystarczy wylać pianobeton, który stworzy jednolite podłoże, dzięki czemu zniweluje ryzyko późniejszego osuwania się jezdni. Nie powstaną także charakterystyczne koleiny. A wszystko to w niecały tydzień! Omawiany pianobeton jest także dobrą propozycją w przypadku stropów. Potrafi być naprawdę lekki, dlatego sprawdzi się nawet w przypadku dachów o niewielkiej nośności. Korzysta się z niego także w przypadku stropów drewnianych, ponieważ wypełnia szczeliny między deskami i chroni przed ewentualnym pożarem. Wiecej zasotosowań pianobetonu znajdziesz na stronie https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/zastosowanie-pianobetonu/

Pianobeton – cena

Nie bez powodu pianobeton opinie zbiera wyłącznie pozytywne. Jego cena bowiem może wydawać się wyższa, niż np. styropianu i piasku przy tworzeniu podłogi, ale wykonanie go nie wymaga pracy wielu fachowców (podczas zwożenia materiałów, układania, wyrównywania), a także czasu, przez co w ostatecznym rozrachunku jest rozwiązaniem tańszym! Warto korzystać wyłącznie z usług pewnych dostawców, dzięki czemu można mieć pewność, że wytworzony pianobeton będzie miał takie właściwości, jakich oczekuje klient.