Jak dobierać parametry przy skrawaniu

Obróbka skrawaniem to jeden z najczęściej stosowanych procesów technologicznych, którego celem jest przekształcenie surowego materiału w element o określonych wymiarach i kształcie. W zależności od zastosowanych urządzeń i technologii osiąga się różne efekty pracy. Obróbkę skrawaniem stosuje się zarówno w produkcji precyzyjnych elementów, jak i części do maszyn o bardzo dużych gabarytach.

Obróbka skrawaniem – definicja

Obróbka skrawaniem to proces polegający na skrawaniu, czyli usuwaniu naddatku materiału w celu uzyskania określonego kształtu, wymiaru czy jakości powierzchni. Obróbka skrawaniem dzieli się na obróbkę wiórową oraz ścierną. W procesie obróbki wiórowej, wykonywanej narzędziami o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy, powstają wióry, których kształt zależy od rodzaju obrabianego materiału, prędkości, posuwu czy temperatury skrawania. Natomiast przy obróbce ściernej używane są drobne ostrza o nieokreślonej liczbie i geometrii, których produktem są wióry w postaci drobin o nieustalonej geometrii.

Od czego zależy proces obróbki skrawaniem?

Proces obróbki skrawaniem jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

- rodzaj materiału poddawanego obróbce i jego podatność na przekształcenia, co wpływa na sposób pracy urządzeń skrawających,

- wielkość formowanych części i stopień skomplikowania ich obróbki,

- ilość elementów wytworzonych w trakcie jednego cyklu pracy maszyny.

Określenie tych cech pozwala na wybór właściwej tokarki czy frezarki oraz dobór odpowiedniego programu jej pracy. Obecnie do obróbki metali stosuje się urządzenia sterowane numerycznie (CNC), która gwarantują wysoką precyzję wykonania. Podstawą ich pracy jest ustawienie programu uwzględniającego niezbędne parametry skrawania.

Obróbka skrawaniem parametry

Parametrami skrawania nazywamy wielkości charakteryzujące proces obróbki. Rozróżniamy dwie grupy parametrów: technologiczne i geometryczne. Te pierwsze określają warunki powstawania wióra, czyli szybkość skrawania, szerokość i głębokość skrawania oraz posuw. Szybkość skrawania ma istotny wpływ na przebieg obróbki i jest ściśle uzależniona od prędkości obrotowej skrawanego przedmiotu oraz od jego średnicy. Głębokość skrawania wpływa na warunki obróbki. Przy obróbce wykańczającej głębokość skrawania jest dużo mniejsza niż przy obróbce zgrubnej. Istotnym technologicznym parametrem jest również posuw. Wielkość posuwu ma wpływ na: składowe siły skrawania, ilość ciepła wydzielającego się podczas obróbki oraz chropowatość obrabianej powierzchni. Istotny wpływ na dopuszczalną wielkość posuwu ma kształt płytki skrawającej z uwzględnieniem powłoki, która jest pokryta. Geometryczne parametry skrawania określają wymiary oraz  kształt warstwy skrawania uzależnionej od krawędzi roboczej płytki skrawającej. Parametry skrawania przy frezowaniu są zbliżone do tych, które stosuje się w przypadku toczenia. Wielość odmian frezowania uniemożliwia precyzyjne określenie parametrów. W celu uproszczenia stosuje się grupy materiałowe ISO, które ułatwiają dopasowanie narzędzi i wskaźników do indywidualnego zadania technologicznego.

Zalety obróbki skrawaniem metodą CNC

Obróbka skrawaniem polega na odcinaniu małych fragmentów od głównej części obrabianego elementu, wycinaniu określonych kształtów, czy skrawaniu krawędzi. Odpowiednio zaprogramowane maszyny nadają metalowym elementom pożądane parametry techniczne, tj. kształt, rodzaj i wielkość nadruku, właściwą teksturę powierzchni itp. Wykorzystanie urządzeń sterowanych numerycznie powoduje:

- zwiększenie precyzji obróbki metalowych elementów z dokładnością do ułamków milimetra,

- identyczność właściwości poszczególnych elementów,

- perfekcyjną powtarzalność (nawet w przypadku dużych serii),

- skrócenie czasu wykonania dzięki automatyzacji procesu,

- obniżenie kosztów produkcji elementów,

- przyspieszenie procesu realizacji zamówienia.

Wymienione wyżej czynniki przekładają się na satysfakcję klientów, dokonujących zakupów w firmie KROSTAL. W jej asortymencie znajdują się m.in. wysokiej jakości ażurowe panele dekoracyjne stosowane jako elementy ogrodzeń, altan i balustrad, pergole, przegrody, a nawet podświetlane obrazy wykonane metodą obróbki skrawaniem CNC.