AUTOMATYKA

Inne źródła energii

Bez prądy współczesny świat by stanął. Dosłownie i w przenośni. O tym, jak bardzo jest on potrzebny, mówić nie trzeba. Wykorzystujemy go na co dzień. Choćby w naszych domach. Wszystkie nasze urządzenia działają na prąd, dzięki niemu mamy światło itp. A dostarczają go nam nasze elektrownie. One wytwarzają prąd w toku skomplikowanych procesów produkcyjnych. Aby one zaistniały potrzebują one odpowiedniego surowce do jego wytwarzania. Elektrowni musimy odprowadzać jakąś kwotę pieniędzy w postaci rachunku za prąd. A gdyby tak podejść do sprawy zgoła inaczej?

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. A być może nawet cieplnej. Okazuje się, że są na to sposoby. Na dachach naszych mieszkań możemy umieszczać panele solarne. One pozwolą nam zmagazynować nadmiar energii. Dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak również cieplnej. Dzięki temu zgromadzimy nawet rezerwy na okresy zimowe. Warto również zadbać o to, aby nasz dom był wykonany z elementów zapobiegających utracie ciepła. A w domu warto instalować te sprzęty, które pozwalają nam na oszczędność energii elektrycznej.

Wiele mówi się ostatnio o alternatywnych źródłach energii. Jeżeli nasz dom znajduje się na polu i mamy sporo przestrzeni to możemy pokusić się o takie rozwiązania. A jednym z nich będą wiatraki generujące prąd. Możemy ustawić sobie takie na polu. Specjalne wirniki zamontowane na ogromnych gondolach będą wprawiały całą maszynę w ruch. Pozwalając na przekształcenie energii wiatru na energię elektryczną. Ona pozwoli nam zasilić nasze domy.

Warto wspomnieć o wielu innowacyjnych konstrukcjach łączących budownictwo mieszkalne z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Przykładem może być budynek całkowicie pokryty panelami solarnymi. W dodatku zmieniające swoje położenie wraz z kątem padania promieni słonecznych. I tak dom jest cały czas ogrzewany energią płynącą wprost ze słońca. I może ją nawet gromadzić.

Jeżeli myślimy o domu, który pozwoli nam zaoszczędzić energię to powinniśmy sobie również poczytać na temat takich konstrukcji. Dzięki temu będziemy mogli trochę zaoszczędzić. Ale nie tylko ciepło – również energię elektryczną. Oto jakie możliwości daje nam współczesna nauka.

Możemy więc produkować nawet energię we własnym zakresie. A kto wie – być może za jakiś czas całe osiedla będą zasilane za sprawą alternatywnych źródeł energii. Nie wiadomo co przyniesie dzień jutrzejszy. Węgiel brunatny coraz częściej odchodzi w przeszłość. A jeżeli kiedyś uda się zasilać całe osiedla energią słoneczną – to będzie to bardzo dobry dzień.


No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

You must be logged in to post a comment.